Pomnik Bajończyków w La Targette

W 2019 roku Fundacja Partnerstwa dla Europy Środkowo-Wschodniej koordynowała projekt rekonstrukcji pomnika poległym podczas I wojny światowej polskim żołnierzom 2 kompanii 1 pułku francuskiej Legii Cudzoziemskiej, zwanej potocznie legionem Bajończyków, we francuskim La Targette. Prace były finansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury.

Naprawione zostały osiadające schody i osuwająca się płyta podstawy pomnika, który jest ważnym miejscem Pamięci Narodowej, odwiedzanym zarówno przez turystów jak i francuskie środowiska polonijne. W 2020 roku będzie tu obchodzona 105. rocznica bitwy na wzgórzach Arras.

9 maja 1915 r. 2 kompania 1 Pułku Francuskiej Legii, zwana potocznie legionem Bajończyków, przeprowadziła w okolicy Neuville-Saint-Vaast bohaterską ofensywę. Większość żołnierzy oddziału, złożonego z polskich ochotników i polsko-francuskiego dowództwa, poległa podczas natarcia na wzgórze Vimy, zdobywając przy tym 3 linie niemieckich okopów. W ramach upamiętnienia ich heroicznej śmierci, w 1933 roku, z inicjatywy i składek finansowych miejscowej Polonii, ustanowiono poległym Bajończykom pod La Targette 3 metrowy pomnik z czerwonego granitu z płaskorzeźbami z brązu i masztem flagowym. Pomnik umieszczony jest na masywnym podeście i otoczony przez ogrodzenie z łańcucha metalowego i słupków granitowych. Podest otacza teren zasiany trawą, na którym znajdują się drzewa i krzewy, wszystko otoczone jest przez niski gęsty żywopłot. Poprzedniej renowacji pomnika dokonano w 1994 po dużych zniszczeniach związanych z huraganem.

W 2019 roku, dzięki funduszom z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji PEŚW udało się wyremontować podest i schody pomnika, które wcześniej stanowiły zagrożenie dla odwiedzających, oraz zamontować tablicę pamiątkową z pełną listą poległych.

Trzeba odnotować wybitne zasługi dla sprawy polskiego upamiętnienia przedstawiciela francuskiej Polonii, pana profesora Gabriela Garçon, który od dawna zabiegał o renowację pomnika, pomagał w znalezieniu wykonawcy, uzyskaniu pozwoleń i dołożył wielu innych starań, by polski pomnik uzyskał odpowiedni do jego rangi kształt i stan.

Upamiętnienie znajduje się tuż przy ruchliwej trasie i jest godnym upamiętnieniem bohaterów legionu Bajończyków i wizytówką dbałości o pamięć polskiego bohaterstwa w regionie północnej Francji. Przyciąga uwagę do historii polskiego oręża XX wieku. W okolicy znajduje się nekropolia wojenna La Targette (licząca ponad 12 000 grobów, stanowi jedno z najważniejszych miejsc pamięci na terenie Francji) oraz liczne mniejsze cmentarze wojskowe oraz pomniki. Upamiętnienie polskich ochotników jest częścią tego często odwiedzanego wspólnego miejsca pamięci i jednocześnie ważnym miejscem Pamięci Narodowej i świadectwem heroizmu Bajończyków.

Obiekt z uwagi na jego historyczne znaczenie jest często odwiedzany przez turystów z Polski reprezentujących wszystkie grupy wiekowe. Godne utrzymanie historycznych upamiętnień jest niezwykle ważne dla miejscowej Polonii.

W galerii można obejrzeć stan monumentu do i po renowacji.

Dodaj komentarz