Cmentarz w Santa Maria Capua Vetere

W pobliżu Neapolu, nieopodal Monte Casino, na skraju miasteczka Santa Maria Capua Vetere w prowincji Caserta znajduje się miejsce pamięci polskich żołnierzy – cmentarz komunalny, którego znaczna część zajmuje kwatera polskich żołnierzy. Są to groby ponad 100 Polaków z okresu pierwszej wojny światowej, zmarłych podczas formowania w miasteczku oddziałów polskich, które weszły później w skład Armii Hallera.

Polski obóz wojskowy we Włoszech w ramach Armii Polskiej we Francji  sformowano w 1918 roku z jeńców armii Monarchii Austro-Węgierskiej oraz Armii Cesarstwa Niemieckiego po wcześniejszym założeniu w 1917 roku Komitetu Polskiego w Rzymie. Miał on opiekować się Polakami w obozach jenieckich, potem uzyskał zgodę na przeniesienie polskich jeńców do oddzielnych obozów. Pierwszy powstał właśnie w Santa Maria Capua Vetere. Później sformowano dwa pułki złożone z trzech batalionów.

O renowację zniszczonej kwatery od lat zabiegała włoska Polonia, która dba o porządkowanie miejsc polskich pochówków. Nadgryziony zębem czasu polski cmentarz wymagał ręki konserwatora. Dzięki sfinansowanemu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego projektowi Fundacji Partnerstwa dla Europy Środkowo-Wschodniej oraz fachowej pracy wykonawczej znanej polskiej firmy Furmanek Reneval, zajmującej się kompleksową renowacją zabytków, udało się odnowić połamane krzyże, odtworzyć inskrypcje i przywrócić dokładny kształt niszczejącej polskiej kwatery – ważnego miejsca na mapie polskich cmentarzy wojennych we Włoszech.

W galerii stan zastany i cmentarz w trakcie renowacji.

Dodaj komentarz